ZAWÓD ANIMATOR – KOLOROWY „PAJAC”

Home/Aktualności/ZAWÓD ANIMATOR – KOLOROWY „PAJAC”

ZAWÓD ANIMATOR – KOLOROWY „PAJAC”

Gdy w Polsce mamy ponad 330 regulowanych zawodów, często nie mamy pojęcia, że przynajmniej połowę z tego stanowią zawody, które takowej regulacji nie mają. Co to oznacza? Prawnie nie funkcjonuje pojęcie danego zawodu, choć istnieje. Jednym z takich „zawodów” jest Animator, Wodzirej, Konferansjer. Być może powodem nie traktowania tego poważnie jest fakt, że zwykle w takich profesjach lubują się osoby pracujące na etatach, mające działalności, a zajmujące się tym hobbystycznie. Zanim przejdę do meritum, dobrze jakbyś był świadomy, z jakiej perspektywy i na jakiej podstawie ośmielam się o tym pisać….

Dziś Edukator jutro Animator

Rozpoczynając swoją działalność nie miałam pojęcia, że byt jak Animator istnieje. Otworzyłam placówkę edukacyjną skupiającą się na edukacji umiejętności miękkich. Wystąpienia publiczne, Inteligencja Emocjonalna i kilka takich innych, dla wielu, dziwnych opcji. Nie chciałam otwierać działalności sama, dlatego połączyłam siły z dziewczyną o podobnej sile rażenia i upodobaniach. Wspólne cele, wizje, podobne schematy myślenia sprawiły, że postarałam się o dotację, wyremontowałam lokal i się zaczęło. Moja wspólniczka była od ok 3-4 lat Animatorem. Zaproponowała, żeby lokal nie stał pusty na weekendach. Tak ruszyły u nas urodzinki i kilka imprez przedszkolno – firmowych. Bardzo krótko było nam współpracować i z dnia na dzień stałam się Animatorem.

Akcja – Animacja

Zagłębiając się w temat doznałam szoku… społeczeństwo ogólnie nie ma pojęcia, kim lub czym jest Animator. W niektórych regionach Polski to zbawcza profesja w innych temat tabu, a znajdą się i takie, gdzie Animator to twór nieznany. Animacja to super sprawa. Organizujesz czas dzieciom podczas wszelakich imprez okolicznościowych. Do tego Animatorzy wykorzystują różne, różniaste atrybuty w postaci rekwizytów. Dzieciaki tańczą, skaczą, szaleją, śpiewają, a Animator moderuje ich zabawy tak, aby wszyscy byli zadowoleni. Bardziej boli mnie fakt, że sporo społeczeństwa myśli, że Animator to opiekunka, która zmienia pieluchy i statycznie pilnuje dzieci. Niestety wiele Agencji Eventowych nie dość, że proponuje „głodowe” stawki za godzinę pracy Animatora, to jeszcze często hostessę rozdającą ulotki nazywają „animatorem”. Na grupach animacyjnych pojawiają się wiecznie tzw. „gównoburze”, czyli roztrząsanie tematu niskich stawek, ogłoszeń werbujących do pracy w kiepskich warunkach i na słabych zasadach. Niestety Klient nieświadomy i fakt, że Animator to nie zawód, dają swobodę zaniżania stawek oraz sugerowania się ceną przy zamówieniu Animatora. I teraz czas na podsumowanie. Drogi Kliencie…. Jeśli Animator jest „tani” to wiedz, że z takich stawek, i to jeszcze dorywczo, nie ma szans, aby miał profesjonalny sprzęt, trzymał poziom animacji, posiadał akcesoria z atestami do pracy z dziećmi i kontaktem ze skórą dziecka. Zastanów się zanim zamówisz Animatora, a potem skreślisz całą naszą branżę przez jedną akcję.

Zawód Animator

Niestety nie istnieje, a jest nieodłącznym elementem każdego eventu firmowego, dni osiedla czy innych ciekawych okazji jak „Dzień Ziemniaka”, „Dzień Kwiatów” itd. Robię to na 100% chce temat rozwijać, uświadamiać, niestety zderzam się ze ścianą. Dziś mamy rynek pracownika, nie pracodawcy, młodzi często lekceważąco podchodzą do tematu. Za mało zarabiają, a przecież nic nie potrafią i jeszcze nie próbują tego zmienić. Praca Animatora to nie sielanka, to ciężki kawałek chleba i nie zawsze jest to wdzięczna praca. Są dni, że dzieciaki bawią się super, rodzice szaleją, potem poklepią Cię po ramieniu i powiedzą „Super”. Czasami trafiamy do ekip konfliktowych i to we własnym „sosie”, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Z racji, że działamy w branży rozrywkowej, jesteśmy często lekceważeni. Jakaś laska w spódnicy tiulowej, kolorowy pajac? To przecież nie będą robić problemu jak się opóźni, jak poprosimy by przyjechali wcześniej i mu za to nie zapłacimy. Jak podrzucimy 1,5 roczne dziecko w nosidełku z pieluchami na zmianę. Przecież to tylko kolorowy pajac. Zdarzają się klienci, którzy na nas krzyczą, próbują wykorzystywać, my często z grzeczności trzymamy fason, ale mega mnie boli, że Animator to ten „pajac”, a nie człowiek, który przecież dba o Twoje dziecko!!! To dzięki niemu te pikniki, te urodziny, spotkania rodzinne, nie są takie na sucho, na sztywno. To Animator- Wodzirej rozkręca imprezy. Nie jest sławny, nie ma szans na poklask, bo pracuje w rozrywce, czyli z założenia, w mało zbawczej branży. Gdyby był Ratownikiem, Specjalistą od handlu to braliby go do TV, Radia, pisywaliby o nim w gazetach na lokalnych portalach. Szlag mnie trafia, że za zawodem Animator nie stoi nic… a my mamy mnóstwo do powiedzenia, mamy świetnie rozwiniętą inteligencję emocjonalną, świetnie radzimy sobie z tremą, bo przecież występujemy na scenie przed setkami ludzi. Widzimy cały przestrzał emocji, reakcji, widzimy jak wygląda dzisiejsza młodzież. Dlaczego więc traktuje się nas lekceważąco?

Animator na Medal

Dobry Animator musi mieć mega dystans do siebie, dużo samozaparcia, jeszcze więcej cierpliwości. „Kupę” zdrowia, mnóstwo energii i chęci, a przede wszystkim musi być dobrym „psychologiem”. Jeśli tego nie ma to Animacje będą bardzo suche, bez emocji i wydźwięku… Z tego miejsca chce przekazać, że pomimo wielu lat pracy z ludźmi w garniakach pod krawatem, pracy w handlu i marketingu, widzę, jaki cholerny ogrom pracy musi wykonać Animator – Wodzirej – Dobry Konferansjer….

Jeśli jesteś osobą, która takowego Animatora zatrudni, ocen jego pracę, jaka by ona nie była… to dla nas dużo znaczy.

Jeśli Jesteś rodzicem, który zamawia Animatora na urodzinki, chrzciny czy komunię, pozwól mu pracować w spokoju i ciesz się, że Twoje dziecko dozna wiele uwagi i zrozumienia….

Jeśli jesteś Animatorem to wiedz, że wykonujesz kawał dobrej roboty, pełen SZACUN, że to robisz i się nie poddajesz…

Jeszcze jedna kwestia… Znam Firmy trudniące się Animacjami i organizacją wielu eventów, obracają sporymi pieniędzmi, mają mnóstwo drogiego sprzętu, świetnie rozpracowaną logistykę. Zatrudniają ludzi, dają prace młodym, których nikt nie chce zatrudniać, szkolą, tworzą, produkują. Osiągają SUKCES, gdzie nie ma kierunków na studiach z tej profesji, nie ma porządnych szkoleń, czyli nie ma tak łatwo jak w przypadku innych zawodów, gdzie masz przygotowanie. Animator to osoba, która często wpada na imprezę i ma 20-30-50 dzieciaków, które „drą mordę” i każde chce czegoś innego i musi to ogarnąć, to my uczymy dzieci rywalizacji i zachowań, w często trudnych sytuacjach. Wszystko, co robimy jest nasza inwencją twórczą, nieskończoną kreatywnością, a jednak to nie my osiągamy „sukces”, a ci, co mają profesje bardziej do lansu…

2017-08-08T21:05:34+00:00